Zwrot podatku to jeden z przyjemniejszych momentów związanych z rozliczaniem się z urzędem skarbowym. Na wypłatę nadpłaconych środków standardowo trzeba czekać nawet do 3 miesięcy, ale można skrócić ten okres przynajmniej o połowę. Sprawdzamy, w jakich sytuacjach najczęściej przysługuje zwrot podatku i co zrobić, żeby jak najszybciej otrzymać pieniądze.
Biuro Rachunkowe Calculer Bielsko-Biała, Marszałka Józefa Piłsudskiego 7/3, 43-300 Bielsko-Biała, 575314115
Sprawdź nasz cennik
Poprawne rozliczenie i złożenie deklaracji PIT w odpowiednim terminie w urzędzie skarbowym jest nie tylko coroczną rutyną, ale i obowiązkiem tysięcy podatników. Zachętą, aby zrobić to jak najwcześniej, jest szybszy zwrot nadpłaconego podatku. Na szczególne przywileje w tym zakresie mogą liczyć osoby rozliczające zeznania podatkowe online np. poprzez system e-Deklaracje oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny.
Możliwość zwrotu podatku pojawia się w sytuacji, kiedy wpłacane w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy przekraczają rzeczywiste zobowiązania wobec fiskusa. W takiej sytuacji urząd skarbowy zobowiązany jest do zwrócenia nam nadpłaconej kwoty. Analogicznie może pojawić się również sytuacja, w której to podatnik będzie musiał uregulować swoje zaległości, ponieważ wpłacone w ciągu roku zaliczki nie pokrywają wszystkich zobowiązań wobec urzędu skarbowego.
W przypadku osób zatrudnionych np. na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie, zaliczki na podatek dochodowy przekazywane są przez płatnika (pracodawcę, zleceniodawcę). W efekcie podatnik nie musi wywiązywać się z tego obowiązku. W trudniejszej sytuacji znajdują się przedsiębiorcy, ponieważ muszą oni samodzielnie wyliczać kwoty zaliczek na podatek dochodowy oraz wpłacać je we właściwych terminach na swój mikrorachunek podatkowy. Część przedsiębiorców przekazuje ten obowiązek w ręce specjalistów z biur rachunkowych. Dzięki temu, za stosunkowo niską opłatę, zyskują więcej czasu na rozwój biznesu, otrzymują gwarancję poprawnych wyliczeń oraz wsparcie ze strony profesjonalistów.
Zwrot podatku nie zawsze musi wynikać z wpłat zbyt wysokich kwot zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku. Taka możliwość może pojawić także się w sytuacji, kiedy podatnik spełnia warunki pozwalające skorzystać z obowiązujących w Polsce ulg i odliczeń tj. zerowy PIT dla młodych, ulga prorodzinna czy ulga abolicyjna. Wyróżnić można zarówno ulgi, które odlicza się od dochodu, jak i takie, które odliczane są od podatku. Możliwość zwrotu podatku pojawia się również w sytuacji, kiedy realne jest wykazanie zwiększonych kosztów uzyskania przychodu.
Zwrot podatku w pierwszej kolejności przekazywany jest na pokrycie zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę. |
Pierwszym czynnikiem decydującym o czasie oczekiwania na zwrot podatku jest sposób złożenia deklaracji PIT. Obowiązują tu następujące okresy:
Drugim elementem wpływającym na czas oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku dochodowego jest moment złożenia poprawnie wypełnionej deklaracji podatkowej. Termin na przekazanie najpopularniejszych zeznań podatkowych, jak PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39, obowiązuje od 15 lutego do 2 maja 2023 roku. Wcześniejsze złożenie zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym spowoduje, że termin zwrotu i tak liczony będzie od 15 lutego 2023 roku.
Terminy zwrotu podatku za 2022 rok w 2023 roku można precyzyjniej oszacować jedynie w dwóch przypadkach:
Podatników rozliczających się z fiskusem pomiędzy 15 lutego a 2 maja 2023 roku obowiązują terminy zwrotu do 30, 45 lub 90 dni — w zależności od sposobu złożenia deklaracji podatkowej oraz faktu posiadania Karty Dużej Rodziny. Osoby w trudnej sytuacji życiowej mogą złożyć w urzędzie skarbowym wniosek o przyspieszenie terminu zwrotu podatku. W przypadku złożenia korekty zeznania podatkowego fiskus otrzymuje dodatkowe dwa miesiące na zwrot nadpłaconej kwoty — okres ten liczony jest od czasu wprowadzenia przez podatnika wymaganych poprawek.
W ramach usługi AUTO ZWROT od 2022 roku możliwe są zwroty VAT i nadpłat w PIT-37 do kwoty 5.000 zł. Dotyczy to tylko zeznań elektronicznych złożonych w przez usługę Twój e-PIT. |
Zwrot nadpłaconego podatku dochodowego może być przekazany na numer rachunku bankowego, wypłacony w kasie urzędu skarbowego lub dostarczony przez listonosza na adres wskazany w deklaracji podatkowej. Zwrot na konto bankowe możliwy jest pod warunkiem uzupełniania numeru rachunku w rocznym zeznaniu podatkowym. Innym sposobem jest złożenie w urzędzie skarbowym druku ZAP-3 (zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem). W przypadku zmiany numeru rachunku bankowego należy ponownie złożyć druk ZAP-3 lub uwzględnić tę zmianę w rocznej deklaracji podatkowej.
Zwrot podatku przekazem pocztowym realizowany jest na adres wskazany w rocznym zeznaniu PIT. Trzeba jednak liczyć się z koniecznością pokrycia opłat pocztowych, które wynoszą 1% wartości zwrotu + 5,20 zł. Ostatnią możliwością jest wypłata pieniędzy w kasie, o czym należy poinformować wcześniej urząd skarbowy. Następnie fiskus powiadamia podatnika pocztą o terminie odbioru nadpłaconego podatku. Podczas wypłaty konieczne jest przedstawienie aktualnego dokumentu potwierdzającego tożsamość np. dowodu osobistego.