Ostateczny termin rozliczenia zeznania podatkowego zależy od deklaracji PIT, którą musimy wypełnić i przekazać do właściwego urzędu skarbowego. Zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do poważnych konsekwencji karno-skarbowych. Sprawdzamy, do kiedy rozliczyć PIT za 2022 rok i czy jest szansa na uniknięcie kary za niewywiązanie się z tego obowiązku.
Składanie rocznych deklaracji dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych jest czynnością spędzającą sen z powiek wielu podatników. Obawy rodzi nie tylko dopełnienie wszystkich obowiązków w odpowiednim terminie, ale również wybór właściwego formularza PIT. Zmiany wprowadzone w ramach Polskiego Ładu doprowadziły do pewnego ujednolicenia w tym obszarze. Podatnicy składający najpopularniejsze deklaracje PIT za 2022 rok powinni przede wszystkim zapamiętać datę 2 maja 2023 roku.
Deklaracja PIT-37 jest doskonale znana podatnikom, których zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych odprowadzają płatnicy. Są to najczęściej pracodawcy, zleceniodawcy lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Dotyczy to m.in. osób zatrudnionych na podstawie umów o pracę, umów cywilnoprawnych, rencistów i emerytów. Standardowo deklarację podatkową PIT-37 składa się w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia. Jeśli jednak termin ten przypada w dzień wolny od pracy to należy dopełnić tego obowiązku w najbliższy dzień roboczy.
Tłumaczy to, dlaczego deklarację PIT-37 za 2022 r. trzeba złożyć najpóźniej do 2 maja 2023 roku. Osoby, które chcą wywiązać się z tego obowiązku wcześniej, bo np. zależy im na szybszym zwrocie podatku, mogą składać PIT-37 od 15 lutego 2023 r. Zeznania podatkowe przekazane do urzędu skarbowego wcześniej będą traktowane jako skutecznie złożone 15 lutego.
Formularz PIT-36 przeznaczony jest dla podatników rozliczających się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej (12% i 32%) bez udziału płatnika. Dotyczy to zarówno podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osób, które uzyskiwały przychody z działów specjalnych produkcji rolnej.
Formularz PIT-36 przeznaczony jest również dla podatników, którzy zdecydowali się na opodatkowanie najmu lub dzierżawy nieruchomości według skali podatkowej, osób prowadzących działalność niezarejestrowaną lub zatrudnionych i uzyskujących przychody poza granicami kraju. Deklarację PIT-36 za 2022 rok trzeba złożyć najpóźniej do 2 maja 2023 roku.
Deklarację PIT-36L składają przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. Wynosi on 19% i nie zmienia się wraz ze wzrostem dochodów. W przeciwieństwie do zasad ogólnych rozliczanie się podatkiem liniowym nie uwzględnia kwoty wolnej od podatku oraz nie pozwala na skorzystanie z większości ulg i niektórych odliczeń podatkowych. Deklarację PIT-36L za 2022 rok można złożyć w urzędzie skarbowym w terminie od 15 lutego do 2 maja 2023 roku.
Deklarację PIT-28 składają podatnicy rozliczający się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dotyczy to zarówno niektórych przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, osób fizycznych prowadzących działalność w formie spółek cywilnych i jawnych, jak i osób prywatnych, które zdecydowały się na rozliczanie w ten sposób umów najmu, dzierżawy i innych umów o podobnym charakterze.
Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w ramach Polskiego Ładu, deklarację PIT-28 za 2022 rok należy złożyć najpóźniej do 2 maja 2023 roku. We wcześniejszych latach ostateczny termin obowiązywał do końca lutego roku następującego po roku, za które składane było zeznanie PIT-28.
Formularz PIT-38 wypełniają i składają podatnicy, którzy zbyli odpłatnie m.in. papiery wartościowe, pożyczone papiery wartościowe, kryptowaluty, pochodne instrumenty finansowe i udziały w spółkach. PIT-38 często przygotowywany jest na podstawie druku PIT-8C. Stawka podatku wynosi 19%. Deklarację należy złożyć nawet w sytuacji, kiedy dany rok podatkowy zamknięty został stratą. Zeznanie PIT-38 za 2022 rok trzeba złożyć w terminie od 15 lutego do 2 maja 2023 roku.
Formularz PIT-39 przeznaczony jest dla osób, które uzyskały przychody ze sprzedaży m.in. nieruchomości lub ich części, udziału w nieruchomości oraz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego. Trzeba złożyć deklarację w urzędzie skarbowym i zapłacić podatek, jeżeli od dnia nabycia lub wybudowania nieruchomości, do dnia jej sprzedaży nie minęło 5 lat. Przychód podlega opodatkowaniu według 19% stawki. Zeznanie PIT-39 należy złożyć najpóźniej do 2 maja 2023 roku.
Trudne do przewidzenia zdarzenia losowe mogą spowodować, że podatnik nie złoży deklaracji PIT w ustawowym terminie. W takiej sytuacji musi liczyć się z odpowiedzialnością karno-skarbową. Postępowanie w takiej sytuacji reguluje ustawa kodeks karny skarbowy. W przypadku, kiedy kwota podatku uszczuplonego lub narażonego na uszczuplenie nie przekracza 5-krotności minimalnego wynagrodzenia, to kara wynosi od 1/10 do 20-krotności miesięcznego wynagrodzenia. Mamy wtedy do czynienia z wykroczeniem skarbowym.
Kiedy potencjalne uszczuplenie podatku przekracza 5-krotność minimalnego wynagrodzenia to kara wynosić może od 10 do 720 stawek dziennych, które ustalane wynoszą od 1/30 do nawet 400-krotności minimalnego wynagrodzenia. W takiej sytuacji mamy do czynienia z przestępstwem skarbowym.
Ponadto niedotrzymanie terminu złożenia deklaracji PIT spowoduje powstanie zaległości podatkowej i będzie wiązać się z koniecznością zapłaty odsetek za zwłokę. Spóźniając się ze złożeniem zeznania traci się również możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem oraz przekazania 1,5% na wybraną organizację pożytku publicznego.
Szansą na uniknięcie kary za rozliczenie PIT po terminie jest niezwłoczne złożenie w urzędzie skarbowym odpowiedniej deklaracji podatkowej, uregulowanie wszystkich zaległości wraz z odsetkami i skorzystanie z tzw. czynnego żalu.