Mikrorachunek podatkowy to indywidualny numer konta ułatwiający rozliczenia z urzędem skarbowym z tytułu podatków PIT, CIT i VAT. Jego prosta i czytelna konstrukcja zmniejsza ryzyko wpłaty środków na niewłaściwy numer konta. Sprawdzamy, czym jest mikrorachunek, kto musi go założyć i jak sprawdzić indywidualny numer konta podatkowego bez wychodzenia z domu.
Biuro Rachunkowe Calculer Bielsko-Biała, Marszałka Józefa Piłsudskiego 7/3, 43-300 Bielsko-Biała, 575314115. Sprawdź nasz cennik
Do końca 2019 roku wpłaty na rachunki urzędów skarbowych wymagały znajomości numeru konta przypisanego do konkretnego oddziału i rodzaju opłacanego podatku. Było to szczególnie uciążliwe dla przedsiębiorców dokonujących każdego miesiąca osobnych wpłat tytułem PIT, VAT oraz innych zobowiązań podatkowych. Sytuacja ta istotnie zmieniła się 1 stycznia 2020 roku. Od tego momentu rozliczenia z tytułu PIT, CIT i VAT odbywają się z wykorzystaniem indywidualnych rachunków podatkowych nazywanych również mikrorachunkami podatkowymi.
Mikrorachunek podatkowy jest indywidualnym numerem konta służącym do wpłat PIT, CIT i VAT (z wyłączeniem karty podatkowej, VAT-14 i VAT w imporcie). Na mikrorachunek można także wpłacać m.in. daninę solidarnościową, opłatę od środków spożywczych, podatek cukrowy, podatek od sprzedaży detalicznej i opłatę od napojów alkoholowych w opakowaniach do 300 ml. Warto wspomnieć, że zmiana miejsca zamieszkania, nazwiska czy urzędu skarbowego nie powoduje zmiany numeru indywidualnego numeru podatkowego — jest on na stałe przypisany do podatnika.
Wprowadzenie mikrorachunku podatkowego, nie zmieniło jednak zasad związanych z regulowaniem podatków innych niż PIT, CIT i VAT. Dotyczy to np. podatku od spadków i darowizn, podatków lokalnych czy podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). W takiej sytuacji odpowiedni numer rachunku bankowego można znaleźć w wykazie elektronicznym, który dostępny jest w serwisie internetowym Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Na dotychczasowych zasadach realizowane są również zwroty nadpłat i podatków, które w dalszym ciągu trafiają np. na indywidualne rachunki ROR lub na konta firmowe.
SPRAWDŹ, W CZYM MOŻEMY CI POMÓC
Konstrukcja mikrorachunku podatkowego przypomina budowę standardowego numeru konta bankowego. Jest to ciąg 26 znaków, podzielony na jeden dwucyfrowy i sześć czterocyfrowych bloków. Każdy mikrorachunek podatkowy spełnia standardy rachunków bankowych — zarówno krajowe (NRB), jak i międzynarodowe (IBAN). Przykładowa konstrukcja mikrorachunku prezentuje się następująco:
gdzie:
Osoby, które nie posiadają identyfikatora PESEL lub NIP i oczekują na decyzję o ich przyznaniu, powinny wpłacać podatki na rachunki urzędów skarbowych, znajdujące się w wykazie udostępnianym przez KAS. |
Indywidualny rachunek podatkowy można sprawdzić w dowolnym urzędzie skarbowym. Istnieje jednak dużo prostszy i wygodniejszy sposób na weryfikację numeru mikrorachunku — można go sprawdzić online, korzystając z generatora przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Wystarczy na specjalnej stronie internetowej podać tylko jeden z poniższych numerów identyfikacji podatkowej:
Generator mikrorachunku udostępniany jest bezpłatnie. Aby skorzystać z tego rozwiązania wystarczy urządzenie z dostępem do Internetu — smartfon, komputer lub tablet. Otrzymany numer można wydrukować. Ministerstwo Finansów ostrzega, aby nie korzystać z numerów indywidualnych rachunków podatkowych pochodzących z innych źródeł. Może grozić to zarówno utratą pieniędzy, jak i powstaniem zaległości podatkowych.
Pierwszym sposobem jest wpłata gotówkowa na mikrorachunek podatkowy, której można dokonać np. w kasie urzędu skarbowego lub w placówce pocztowej. Drugim sposobem jest polecenie przelewu lub płatność bezgotówkowa innym instrumentem np. za pomocą karty debetowej. Decydując się na przelew podatkowy należy:
Po realizacji płatności warto wygenerować i zachować potwierdzenie wykonania przelewu. Trzeba pamiętać, że wpłaty na mikrorachunek w pierwszej kolejności przekazywane są na pokrycie zaległości podatkowych — zaczynając od tych powstałych najwcześniej. Nie ma tu znaczenia tytuł przelewu wskazujący na inne przeznaczenie środków.