Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się z szeregiem obowiązków. Jednym z nich jest ewidencjonowanie operacji gospodarczych w firmie. Sprawdzamy, kto może prowadzić wymaganą ewidencję, jakie są jej formy oraz ile kosztuje księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej?
Biuro Księgowe Calculer, Marszałka Józefa Piłsudskiego 7/3, 43-300 Bielsko-Biała, 575314115
Sprawdź nasz cennik
Liczne formalności, śledzenie i właściwa interpretacja zmieniających się przepisów, odpowiedzialność oraz konieczność prowadzenia księgowości to tylko niektóre elementy zniechęcające do podjęcia jednoosobowej działalności gospodarczej. W rzeczywistości prowadzenie uproszczonej ewidencji operacji gospodarczych w firmie nie musi być ani drogie, ani trudne. Wystarczy skorzystać z odpowiedniego wsparcia.
Prowadzenie księgowości w jednoosobowej działalności gospodarczej jest obowiązkiem, któremu podlegają wszyscy przedsiębiorcy. Wynika to z faktu, że każda firma zobowiązana jest do ewidencjonowania przeprowadzanych operacji gospodarczych. Rzetelnie prowadzona księgowość służy m.in. prawidłowemu szacowaniu zaliczek na podatek dochodowy, ustalaniu wysokości składek ubezpieczeniowych i zwiększaniu efektywności prowadzonego biznesu.
Konieczność prowadzenia księgowości w jednoosobowej działalności gospodarczej może wydawać się ryzykowna i problematyczna. W końcu nierzetelne i wadliwe prowadzenie ewidencji może skutkować dotkliwymi konsekwencjami dla przedsiębiorcy. To wystarczający powód, aby zastanowić się nad przekazaniem obsługi księgowej jednoosobowej działalności gospodarczej specjalistom z naszego biura rachunkowego. Osobom będącym na etapie zakładania firmy oferujemy bezpłatną konsultację w zakresie podatków oraz spraw kadrowo-płacowych.
Stwierdzenie wadliwości KPiR może być potraktowane jako wykończenie skarbowe. Natomiast nierzetelne prowadzenie ewidencji to już przestępstwo skarbowe. |
Skoro księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej jest obowiązkowa, to warto przyjrzeć się dopuszczalnym formom jej prowadzenia. W obszarze tzw. księgowości uproszczonej (małej księgowości) wyróżniamy dwie poniższe opcje:
Rzadziej spotykanym wariantem jest jednoosobowa działalność gospodarcza rozliczająca się na podstawie pełnych ksiąg rachunkowych. To bardzo szczegółowy sposób rozliczeń w firmie, który wymaga sporządzania m.in. bilansu, rachunku zysków i strat oraz dodatkowych objaśnień. Konieczność prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy najczęściej dużych firm generujących wysokie przychody.
Prowadzenie pełnych ksiąg rachunkowych w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej jest dobrowolne, chyba że roczny przychód przekracza kwotę 2.000.000 euro lub przedsiębiorca przekształci działalność w formę wymagającą prowadzenia takiej księgowości. |
Bez względu na to czy przedsiębiorca rozlicza się na podstawie KPiR czy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ciążą na nim przede wszystkim obowiązki związane z regularnym opłacaniem zaliczek na podatek dochodowy oraz regulowanie składek ZUS. To jednak nie wszystko. Księgowość uproszczona to także konieczność prowadzenia m.in.:
Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej to również obowiązek bezpiecznej archiwizacji i przechowywania dokumentacji księgowo-finansowej. Mowa tu o m.in. wystawionych fakturach, paragonach i potwierdzeniach zapłaty. Nasze biuro rachunkowe świadczy kompleksowe usługi we wszystkich wymienionych wyżej obszarach.
Z uwagi na wiele elementów wpływających na koszt prowadzenia księgowości w jednoosobowej działalności gospodarczej, nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na tak zadane pytanie. W pierwszej kolejności trzeba określić, czy przedsiębiorca będzie prowadzić księgowość samodzielnie, czy przekaże ten obowiązek w ręce prywatnej księgowej lub biura rachunkowego.
Samodzielne prowadzenie księgowości jest z pozoru najtańsze, ale trzeba pamiętać, że to czynność bardzo czasochłonna i wymagająca m.in. śledzenia i poprawnej interpretacji zmieniających się przepisów. To także pełna odpowiedzialność za popełnione błędy. Do tego często dochodzi koszt oprogramowania księgowego. Warto zatem zadać sobie pytanie, czy nie lepiej przekazać ten obowiązek w ręce specjalisty, a zaoszczędzony czas i energię spożytkować na rozwój firmy i zwiększenie skali przychodów.
Zatrudnienie prywatnej księgowej daje duży komfort, jednak taka wyłączność to koszt na poziomie przynajmniej kilku tysięcy złotych miesięcznie. To duże obciążenie, szczególnie dla osób stawiających pierwsze kroki w biznesie. Trzecim wariantem jest wsparcie doświadczonych specjalistów z biura rachunkowego. Rozwiązanie to daje również dostęp do szeregu dodatkowych usług tj. obsługa kadrowo-płacowa lub optymalizacja kosztów zatrudnienia.
W przypadku księgowości uproszczonej koszt biura rachunkowego to około kilkaset złotych miesięcznie. Ostateczna cena zależy najczęściej od liczby wpisów księgowych w miesiącu, rodzaju działalności, zakresu realizowanych usług oraz oferty konkretnego biura rachunkowego.
Zachęcamy do zapoznania się z cennikiem naszych usług. Do potrzeb każdego klienta podchodzimy indywidualnie, dlatego przedstawione stawki mają charakter informacyjny i są punktem wyjścia do naszych dalszych rozmów. Zapraszamy do kontaktu.