Planujesz uruchomić własny biznes, ale wcześniej chcesz przekonać się, czy Twój produkt lub usługa zainteresuje klientów? W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może być działalność nierejestrowana. Sprawdzamy, do jakiej kwoty miesięcznych przychodów nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej oraz kto może skorzystać z takiej możliwości?
Biuro Księgowe Calculer, Marszałka Józefa Piłsudskiego 7/3, 43-300 Bielsko-Biała, 575314115
Sprawdź nasz cennik
Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej z jednej strony pozwala sprawdzić się w biznesie i jest szansą na osiąganie ponadprzeciętnie wysokich dochodów. Z drugiej strony własna działalność gospodarcza to szereg obowiązków, dodatkowych formalności oraz odpowiedzialność za popełnione błędy. Wymogi te w pewnym sensie tłumaczą popularność, jaką cieszą się usługi oferowane przez profesjonalne biura rachunkowe. Zanim jednak wypłyniesz na szerokie wody biznesu, możesz spróbować swoich sił prowadząc tzw. działalność nierejestrowaną.
Działalność nierejestrowana, zwana również działalnością nierejestrową lub nieewidencjonowaną, to aktywność zarobkowa osób fizycznych generująca przychody w niewielkiej skali. Dzięki temu nie wymaga ona rejestracji. Poprzez ograniczenie formalności i obowiązków spoczywających na przedsiębiorcy rozwiązanie to znacznie ułatwia prowadzenie drobnego biznesu. Działalność nieewidencjonowana dostępna jest również dla osób pracujących równolegle etacie lub zarabiających na podstawie umowy zlecenie albo umowy o dzieło.
Działalność nierejestrowana jest jednym z elementów uchwalonej w kwietniu 2018 r. konstytucji biznesu. Prowadzenie działalności nierejestrowanej nie wymaga wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), jednak w sytuacji, kiedy przychód z Twojej działalności w danym miesiącu przekroczy ustawowy limit, pojawia się konieczność złożenia wniosku rejestracyjnego w CEIDG. Masz na tę czynność 7 dni od wystąpienia takiego zdarzenia.
Działalność gospodarcza jest działalnością zorganizowaną o charakterze zarobkowym, która prowadzona jest we własnym imieniu w sposób ciągły. Działalność nierejestrowana z uwagi na niskie przychody nie jest uznawana za działalność gospodarczą — nawet jeśli spełnia wszystkie powyższe warunki. |
Wspomnieliśmy, że drogą do prowadzenia działalności nierejestrowanej są niskie miesięczne przychody, ale to niejedyny warunek, jaki stawia ustawodawca. Podjęcie aktywności gospodarczej tego typu w 2023 r. możliwe jest w sytuacji, kiedy:
Zwracamy uwagę, że w kwestii minimalnego wynagrodzenia mamy w 2023 r. sytuację szczególną, ponieważ zaplanowano dwie podwyżki płacy minimalnej w ciągu jednego roku:
Jeśli przychody z Twojej działalności gospodarczej od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r. nie przekroczą w żadnym miesiącu 1.745 zł, a od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r. 1.800 zł, to spełniasz warunek prowadzenia działalności nierejestrowanej. |
Działalność nierejestrowana została przewidziana wyłącznie dla indywidualnych działalności osób fizycznych. Nie możesz zatem jej prowadzić, jeśli jesteś wspólnikiem w spółce cywilnej lub spółce prawa handlowego tj. spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, spółka z.o.o. oraz spółka akcyjna. Aby zyskać pewność, że działalność nierejestrowana jest optymalnym rozwiązaniem dla Ciebie i Twojego biznesu, skonsultuj to zagadnienie z profesjonalistami z biura rachunkowego.
Brak konieczności rejestracji firmy w CEIDG ani przekazywania zgłoszeń do urzędu skarbowego, ZUS i GUS wcale nie oznacza, że prowadzenie działalności nierejestrowanej nie nakłada na Ciebie żadnych obowiązków. Zgodnie z prawem cywilnym nawet w takiej sytuacji jesteś już przedsiębiorcą. W związku z powyższym prowadząc działalność nierejestrowaną trzeba:
Przede wszystkim pamiętaj, że limit w wysokości 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia dotyczy przychodów w skali miesiąca. Można je oszacować biorąc pod lupę otrzymane oraz należne kwoty ze sprzedaży towarów i usług. Właśnie dlatego jednym z Twoich obowiązków jest prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży. I tak:
Przekroczenie limitu przychodów dla działalności nierejestrowanej wiąże się z obowiązkiem opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Jako początkujący przedsiębiorca możesz skorzystać z Ulgi na start, co oznacza 6 miesięcy bez konieczności opłacania składek ZUS. |
Podczas prowadzenia działalności nierejestrowanej możesz zetknąć się z klientami żądającymi wystawienia rachunku. Dokument ten powinien uwzględniać przynajmniej poniższe elementy:
Podobnie jest w przypadku faktur — nie masz obowiązku ich wystawiania, ale tylko pod warunkiem, że nie pojawi się takie żądanie ze strony kontrahenta. Klient może domagać się wystawienia faktury lub rachunku w ciągu 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym otrzymał towar lub usługę albo kiedy dokonał całości lub części zapłaty. W wariancie minimum faktura powinna uwzględniać:
Pamiętaj, że prowadzenie działalności niezarejestrowanej nie zwalnia Cię z obowiązku poprawnego rozliczania się z urzędem skarbowym. Musisz również każdego miesiąca zwracać szczególną uwagę na limit przychodów uprawniający Cię do prowadzenia działalności tego typu. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze możesz skorzystać ze wsparcia specjalistów z biura rachunkowego.