Przedsiębiorcy ponoszący wydatki w celu osiągnięcia przychodów oraz zabezpieczenia i zachowania ich źródła mogą pomniejszyć swój podatek. Dotyczy to podmiotów rozliczających się z fiskusem na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym. Sprawdzamy, czym są koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej i czy każdy wydatek firmowy może zmniejszyć podstawę opodatkowania.
Jednym z argumentów, który podnoszony jest podczas porównywania jednoosobowej działalności gospodarczej do zatrudnienia na etacie, jest możliwość generowania kosztów, co ostatecznie przekłada się na niższe zobowiązania podatkowe. To jednak pewne uproszczenie, ponieważ mechanizm ten nie dotyczy wszystkich przedsiębiorców, a do tego nie każdy wydatek firmowy jest kosztem uzyskania przychodu. Poza tym, aby wydać pieniądze, trzeba je najpierw zarobić.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła. Koszty tego typu powinny być powiązane z rodzajem prowadzonej działalności gospodarczej, a nie służyć zaspokajaniu prywatnych potrzeb właściciela firmy. Obowiązek udowodnienia związku pomiędzy wydatkami a osiągniętymi przychodami firmy leży zawsze po stronie podatnika.
Zmniejszenie podstawy opodatkowania o koszty uzyskania przychodu przysługuje podatnikom rozliczającym się z urzędem skarbowym na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym. |
Jeśli przedsiębiorca ma wątpliwości, czy poniesione nakłady mogą być traktowane jako koszty uzyskania przychodu, to może wystąpić do fiskusa z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Dokument ten pozwoli udowodnić zasadność takiego wydatku podczas ewentualnej kontroli podatkowej. Wątpliwości zakresie klasyfikacji wydatków firmowych, jako kosztów uzyskania przychodu, warto skonsultować również z doświadczonym księgowym.
Każda działalność gospodarcza ma swój specyficzny charakter, jednak można wyróżnić grupy kosztów uzyskania przychodu, które są wspólne dla wielu przedsiębiorstw. Przede wszystkim zaliczamy do nich zakupy materiałów podstawowych i towarów handlowych. Ponadto popularne koszty uzyskania przychodu to wydatki związane z m.in.:
Zanim wydatek firmowy zostanie ujęty w księdze przychodów i rozchodów (KPiR) trzeba dokładnie przemyśleć, czy spełnia on odpowiednie kryteria oraz czy mieści się w ramach określonych przez przepisy. Nadinterpretacja w tym zakresie może mieć przykre konsekwencje podczas kontroli podatkowej.
Aby precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie wrócimy do wspomnianej wcześniej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 23 nie uważa się za koszty uzyskania przychodu m.in.:
Katalog wykluczeń prezentowany w przytaczanym art. 23 jest na tyle szeroki, że może być wskazówką w trakcie oceny wydatków pod kątem zmniejszenia podstawy opodatkowania. Wymaga to jednak doświadczenia i biegłości w interpretacji zmieniających się przepisów.
Koszty, które przedsiębiorca chce ująć w KPiR, muszą być odpowiednio udokumentowane. Szczegółowych informacji na ten temat dostarcza Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zgodnie z rozporządzeniem podstawą zapisów w księdze przychodów i rozchodów są m.in.:
Trzeba również pamiętać, że dowody księgowe muszą być sporządzone w języku polskim, a ich treść musi być pełna i zrozumiała. W przypadku dokumentów wystawionych w obcej walucie podatnik zobowiązany jest przeliczyć kwotę na złote polskie zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o podatku dochodowym. Ponadto sposób opisania dokumentów musi pozwalać na powiązanie ich z konkretnymi zapisami w KPiR.