Przedsiębiorcy wpisani do CEIDG mogą zawiesić swoją działalność gospodarczą na czas nieokreślony lub określony, ale nie krótszy niż 30 dni. W wielu sytuacjach to rozwiązanie korzystniejsze niż definitywne zamknięcie biznesu. Sprawdzamy, czym jest zawieszenie i wznowienie działalności gospodarczej, ile kosztuje i jak często można skorzystać z tego rozwiązania.
Prowadzenie działalności gospodarczej może być źródłem satysfakcji i ponadprzeciętnych dochodów, ale to tylko jedna strona medalu. Każdy biznes wiąże się również ryzykiem, które może wynikać m.in. ze zmieniającego się otoczenia gospodarczego, niejednoznacznych przepisów lub z wysokiej konkurencji w danym segmencie rynku.
Zdarza się, że potrzebny jest czas na krytyczną ocenę swojej firmy i wyciągnięcie odpowiednich wniosków. W takiej sytuacji warto pomyśleć o zawieszeniu działalności gospodarczej. Rozwiązanie to docenią również przedsiębiorcy prowadzący działalność sezonową, która charakteryzuje się aktywnością biznesową tylko w części roku.
Zawieszenie działalności gospodarczej możliwe jest w dowolnym momencie wskazanym przez osobę prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą (JDG). Statystyki GUS wskazują, że przedsiębiorcy chętnie korzystają z tego rozwiązania. Zgodnie z „Informacją o podmiotach gospodarki narodowej wpisanych do rejestru REGON” na koniec grudnia 2022 r. odnotowano ponad 658 tys. podmiotów z zawieszoną jednoosobową działalnością gospodarczą — to niemal 100 tys. więcej niż w styczniu tego samego roku.
Zawieszenie działalności gospodarczej jest w uproszczeniu okresem przejściowym, w którym przedsiębiorca może ocenić efekty swojej pracy i zdecydować o dalszym prowadzeniu firmy. Nie może on w tym czasie osiągać przychodów tytułem prowadzonego biznesu. Wyjątkiem są przychody z należności, które powstały przed datą zawieszenia działalności gospodarczej lub wynikające ze sprzedaży własnych środków trwałych i wyposażenia.
Co ważne, w trakcie zawieszenia przedsiębiorstwo może generować koszty, które ponoszone są w celu zachowania bądź zabezpieczenia źródła przychodów albo wynikają ze zobowiązań finansowych podjętych jeszcze przed zawieszeniem działalności gospodarczej tj. opłaty za prowadzenie rachunku bankowego lub czynsz za wynajem lokalu. Koszty te ewidencjonowane są w KPiR jako koszty uzyskania przychodu.
Wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej można złożyć:
Zawieszenie działalności gospodarczej zgłaszane jest za pomocą formularza aktualizującego CEIDG-1. Czynność ta jest bezpłatna. Informacja o zawieszeniu działalności gospodarczej pojawi się w CEIDG w ciągu jednego dnia roboczego od złożenia wniosku. |
Wszystko zależy od potrzeb przedsiębiorcy, który zdecyduje się na skorzystanie z takiego rozwiązanie. Aktualnie można zawiesić działalność gospodarczą:
Działalność gospodarczą można wznowić w dowolnym momencie, jednak nie wcześniej niż 30 dni od jej zawieszenia. |
Finałem zawieszenia działalności gospodarczej powinno być jej wznowienie lub zakończenie. Warto przy tym pamiętać, że nie musi być to czynność jednorazowa i przedsiębiorca może zawieszać i wznawiać działalność gospodarczą dowolną liczbę razy.
Wznowienie działalności gospodarczej, o ile nie odbywa się automatycznie w dniu wskazanym w formularzu o jej zawieszenie, wymaga złożenia wniosku do CEIDG. Informacja o tej czynności jest przekazywana równolegle także do urzędu skarbowego, ZUS i GUS.
Jeśli w okresie zawieszenia działalności gospodarczej doszło do zmiany danych lub sposobu rozliczeń z organami państwa np. minął okres korzystania z preferencyjnych składek ZUS, to trzeba takie zdarzenie zgłosić w odpowiednim urzędzie. Co ważne — podczas szacowania pierwszej zaliczki na podatek należy wziąć pod uwagę wszystkie koszty i przychody wykazane w okresie zawieszenia. Wznowienie działalności gospodarczej pozwala również na nowo zatrudnić pracowników i zgłosić ich do ubezpieczeń w ZUS.
Wznowienie działalności gospodarczej jest bezpłatne. Ewentualne koszty mogą wynikać z ustanowienia pełnomocnika składającego wniosek. |
Jeśli wznowienie działalności gospodarczej nie odbywa się automatycznie, to cała procedura zamyka się w trzech poniższych krokach:
Zarówno zawieszenie, jak i wznowienie działalności gospodarczej to działania na pierwszy rzut oka proste, które nie wymagają dużego zaangażowania ze strony przedsiębiorcy. Do tego wszystkie formalności można załatwić przez Internet. Warto jednak pamiętać, że podczas „przerwy” w prowadzeniu firmy mogą pojawić się zdarzenia, które np. zmienią dotychczasowy sposób rozliczania się z ZUS. Aby zyskać pewność, że działalność zostanie odwieszona z zachowaniem wszystkich wymogów, warto skorzystać ze wsparcia biura rachunkowego i doświadczonych księgowych.