Przeszkodą w założeniu własnej firmy jest często brak wystarczającego kapitału na start. Rozwiązaniem tego problemu może być bezzwrotne dofinansowanie z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Sprawdzamy, kto może skorzystać z takiego wsparcia, jaka jest maksymalna kwota dotacji i na co można przeznaczyć otrzymane środki.
Podjęcie decyzji o założeniu działalności gospodarczej wymaga nie tylko dobrego pomysłu i szczypty odwagi, ale także odpowiedniego kapitału. Brak środków własnych wiąże się często z koniecznością zaciągnięcia kredytu. Problem w tym, że banki niechętnie udzielają finansowania przedsiębiorcom stawiającym pierwsze kroki w biznesie. Inna sprawa, że kredyt trzeba spłacić — bez względu na wyniki finansowe firmy. W wielu przypadkach wyjściem z sytuacji może być jednorazowe i bezzwrotne dofinansowanie z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej nie jest dostępna dla każdego i skorzystanie z takiego wsparcia wymaga spełnienia szeregu wymogów formalnych. Szczegółowe warunki zależą od konkretnego urzędu pracy, jednak większość z nich jest do siebie zbliżona. Na dofinansowanie rozpoczęcia działalności gospodarczej może liczyć osoba, która m.in.:
Wsparcie tego typu nie może być przeznaczone na otwarcie żadnej spółki — w grę wchodzi wyłącznie jednoosobowa działalność gospodarcza. Zarówno spółki kapitałowe, jak i osobowe mogą ubiegać się o dotacje z Unii Europejskiej lub zaciągnąć kredyt firmowy w banku komercyjnym.
Aby mieć pewność zarówno w obszarze szczegółowych wymagań formalnych, możliwej kwoty dotacji czy terminów naborów wniosków warto skontaktować się z infolinią urzędu pracy. Jest ona dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach od godziny 8.00 do 18.00. Bardzo pomocna może być również wstępna konsultacja z doradcą podatkowo-księgowym.
Kwota dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej nie jest stała i zmienia się w każdym roku, ponieważ uzależniona jest od wysokości przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. W 2023 r. maksymalne wsparcie ustalone zostało na poziomie 6-krotności takiego wynagrodzenia, które w czwartym kwartale 2022 r. wyniosło 6.733,49 zł brutto.
Oznacza to, że osoba wnioskująca o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej może liczyć maksymalnie na kwotę około 40.000 zł. Oczywiście można ubiegać się o wsparcie w mniejszej skali. Urzędy pracy mogą również zmniejszyć kwotę oferowanego dofinansowania. Wynika to np. z niższych kwot, jakie otrzymały na ten cel w danym roku.
Dofinansowanie z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej można przeznaczyć wyłącznie na jasno sprecyzowane cele związane z planowanym biznesem. Do najbardziej popularnych można zaliczyć m.in.:
Listę wykluczeń można znaleźć w zasadach przyznawania wsparcia. Dokumenty te są dostępne na stronach internetowych powiatowych urzędów pracy. Przykładowo zgodnie z regulaminem przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej oraz form ich zabezpieczenia obowiązującym w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bielsku-Białej w 2022 r. wsparcia nie można przeznaczyć na m.in.:
Szczegółowe zasady związane z udzieleniem wsparcia, jego wysokości i klasyfikacji wydatków mogą różnić się w zależności od urzędu pracy czy rodzaju planowanego biznesu. Dlatego przed złożeniem wniosku warto doprecyzować wszystkie wątpliwości. Przykładowo zasady przyznawania jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej w PUP w Poznaniu określają poniższe limity wydatkowania pieniędzy pochodzących ze wsparcia:
Wniosek o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej można pobrać ze strony internetowej konkretnego PUP. W zależności od urzędu dokumenty te mogą się między sobą różnić, ale najczęściej wymagają uzupełnienia:
Wniosek musi być złożony wraz z listą załączników, które obejmują m.in. dokumenty potwierdzające uprawnienia zawodowe wnioskodawcy, koncesje i zezwolenia, tytuł prawny do lokalu, w którym ma być prowadzona działalność gospodarcza, umowę rachunku bankowego, deklaracje współpracy i listy intencyjne.
Jeśli wniosek o dofinansowanie z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest wypełniony nieprawidłowo lub nie zawiera wszystkich wymaganych załączników, wyznaczony zostanie termin na uzupełnienie braków i wyjaśnienie wątpliwości urzędników. Brak podjęcia działań w wyznaczonym czasie oznacza negatywne rozpatrzenie wniosku. |