Calculer, Marszałka Józefa Piłsudskiego 7/3, 43-300 Bielsko-Biała, 575 314 115. Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością wyboru odpowiedniego kodu PKD (Polska Klasyfikacja Działalności).
Klasyfikacja ta pozwala prawidłowo sklasyfikować rodzaj prowadzonego biznesu i osadzić go w ramach obowiązujących przepisów. Jeśli potrzebujesz pomocy w dokonaniu wyboru odpowiedniego kodu PKD lub potrzebujesz usług księgowych, skontaktuj się z nami na stronie biuro rachunkowe & księgowe bielsko-Biała
Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) jest wykazem kodów określających rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej. Stworzona została głównie na potrzeby statystyki publicznej, rachunkowości oraz ewidencji i przystosowana jest do stosowania w rządowych systemach informatycznych i rejestrach.
W uproszczeniu klasyfikacja PKD pozwala określić czym zajmuje się dane przedsiębiorstwo. Wiedza na temat kodów PKD to szereg korzyści. Pozwala m.in. zweryfikować zakres działalności potencjalnych kontrahentów lub sprawdzić, czy firma może wziąć udział w przetargu lub ubiegać się o dotacje, które przysługują tylko wybranym branżom.
Co ważne, wybór kodu PKD może nakładać na przedsiębiorcę dodatkowe obowiązki lub ograniczenia. Mogą się one wiązać m.in. z koniecznością rejestracji VAT czy z brakiem możliwości wyboru specyficznego rodzaju opodatkowania np. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Prawidłowe ustalenie i określenie przynajmniej jednego kodu PKD dotyczy zarówno przedsiębiorców zakładających dopiero działalność, jak i firm o ugruntowanej pozycji na rynku. Zgodnie z przepisami obowiązek posługiwania się kodami PKD dotyczy:
Z zagadnieniem kodów PKD przedsiębiorcy stykają się już na etapie zakładania działalności gospodarczej — w trakcie wypełniania formularza CEIDG-1. Kody PKD muszą określić także osoby rejestrujące spółki kapitałowe lub osobowe w KRS. Na podstawie kodów PKD urząd statystyczny nadaje firmom numery REGON.
Kody PKD nie są one jednak przypisane do firmy na stałe. W trakcie prowadzenia biznesu możliwe jest poszerzenie prowadzonej działalności o nowe kody PKD lub wykreślenie dotychczasowych.
Wszystko zależy od formy prowadzonej działalności. W ramach jednoosobowej działalności gospodarczej trzeba określić jeden kod PKD, który związany będzie z działalnością główną. Jak ją rozpoznać? To działalność, która będzie mieć największy udział w przychodach ze sprzedaży towarów i usług. Liczba kodów określających pozostałą działalność jest dowolna, ale muszą one rzetelnie odzwierciedlać to, czym zajmuje się firma.
Ograniczenia pojawiają się w przypadku spółek osobowych i kapitałowych. W trakcie ich rejestracji można wskazać nie więcej niż 10 kodów PKD, w tym jeden kod działalności wiodącej na poziomie podklasy (pojęcie podklasy wyjaśniamy w kolejnym rozdziale). Kodów PKD nie trzeba wpisywać do umowy spółki, ale może być to przydatne np. ułatwia sądowi ocenę zgodności złożonego wniosku o wpis do KRS z zapisami w umowie spółki.
Jednym z powodów stworzenia klasyfikacji PKD jest prowadzenie statystyki publicznej. Mają one zatem ujednoliconą strukturę i opisują prowadzoną działalność w ujęciu od ogółu do szczegółu. Na strukturę kodu PKD składa się pięć poziomów:
Pierwszy poziom kodu PKD jest najbardziej ogólny. Sekcja, oznaczona jedną literą, określa następujące rodzaje działalności:
Przykładowo firma zajmująca się sprzedażą hurtową napojów bezalkoholowych posługuje się kodem PKD 46.34.B, a drukowanie gazet wymaga kodu PKD 18.11.Z.
Aby ułatwić wskazanie odpowiednich kodów dla swojej działalności, można skorzystać z rządowej wyszukiwarki kodów PKD, która znajduje się w tym miejscu. Narzędzie to pozwala wygodnie filtrować listę kodów na podstawie określonej frazy. Mimo tego wybór odpowiedniej opcji może być w dalszym ciągu problematyczny.
W takiej sytuacji skorzystać można z elektronicznego formularza pomocy, który udostępniony jest przez Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi. Do wniosku powinien być dołączony szczegółowy opis prowadzonej działalności gospodarczej. Musi być także wskazana osoba uprawniona do reprezentowania podmiotu. Usługa ta jest płatna. Wysokość opłaty zależy od liczby nadanych kodów PKD.