Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z szeregiem obowiązków. Jednym z podstawowych jest konieczność odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy. Obowiązek ten można jednak realizować z różną częstotliwością — nie tylko każdego miesiąca, ale także co kwartał. Sprawdź, dla kogo dostępne jest kwartalne rozliczenie podatku PIT i VAT oraz jakie są zalety takiego rozwiązania.
Choć większość przedsiębiorców decyduje się na comiesięczne odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy (PIT) oraz opłacanie podatku od towarów i usług (VAT), to warto pamiętać, że w określonych sytuacjach można rozliczać się również kwartalnie. Skorzystanie z takiej opcji może uprościć formalności w firmie oraz poprawić jej płynność finansową. Jeżeli chcesz rozliczać podatki co trzy miesiące, skonsultuj z biurem rachunkowym i dowiedz się, czy warto robić to z kwartalną częstotliwością.
JUŻ TERAZ UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ
Z kwartalnego rozliczenia podatku dochodowego skorzystać mogą tzw. mali podatnicy, a także przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą. Definicja małego podatnika znajduje się w art. 5a pkt. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Mały podatnik – oznacza podatnika, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2.000.000 euro, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku również przychodu ze sprzedaży u zmarłego przedsiębiorcy. |
Limit przychodów ze sprzedaży przelicza się według średniego kursu NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego. W 2023 roku wynosi on 9.654.400 zł. Kwartalne rozliczenie podatku dostępne jest dla małych podatników rozliczających się:
Kwartalne zaliczki na podatek dochodowy należy wnosić w terminie do 20. dnia każdego miesiąca następującego po danym kwartale, czyli 4 razy w roku. Wpłaty kierować trzeba na konto bankowe właściwego urzędu skarbowego w terminach do:
W sytuacji kiedy dzień wpłaty zaliczki na podatek dochodowy przypada w weekend lub święto, to ostateczny termin zapłaty musi mieć miejsce w najbliższym dniu roboczym. Przedsiębiorca zobowiązany jest do wyliczania i opłacania zaliczek za kolejne kwartały, które zostaną wykazane w rocznej deklaracji podatkowej.
Zmiana rozliczenia podatku dochodowego z miesięcznego na kwartalne możliwa jest raz w roku. Zgłoszenie takie dokonywane jest w deklaracji podatkowej za rok, w którym nastąpiła zmiana częstotliwości rozliczeń. Rozpoczynając działalność gospodarczą można wybrać kwartalny sposób wpłacania zaliczek informując o tym naczelnika urzędu skarbowego w zeznaniu podatkowym:
Odpowiednią deklarację za rok podatkowy należy złożyć w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia następnego roku podatkowego.
Inne zasady dotyczą przedsiębiorców rozliczających kwartalnie podatek VAT. Rozwiązanie to jest dostępne dla małych podatników wyszczególnionych w art. 2 pkt. 25 ustawy o VAT. Przytoczony fragment ustawy dotyczy wspomnianego wcześniej limitu przychodów ze sprzedaży oraz wyszczególnia inne podmioty, które mogą posiadać status małego podatnika — o ile ich prowizje lub inne wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z podatkiem) nie przekroczyły w poprzednim roku podatkowym równowartości 45.000 euro (wyrażonej w złotych polskich).
Status małego podatnika w świetle ustawy o VAT to niejedyny warunek uprawniający do kwartalnych rozliczeń tego podatku. Wymagane jest również, aby upłynęło 12 miesięcy od daty rejestracji przedsiębiorcy jako czynnego podatnika VAT. Jeśli przedsiębiorca korzystał ze zwolnienia w tym zakresie, ale po czasie zdecydował, że zarejestruje się do VAT, to musi najpierw przez rok płacić ten podatek co miesiąc. Później może zgłosić się do rozliczeń kwartalnych.
Ograniczenia w tym zakresie określa również art. 99 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT. Z kwartalnego rozliczenia podatku od towarów i usług nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy w danym kwartale lub w poprzedzających go 4 kwartałach dokonali dostawy towarów, o których mowa w załączniku nr 15 do tejże ustawy, chyba że łączna wartość tych dostaw bez kwoty podatku nie przekroczyła, w żadnym miesiącu z tych okresów, kwoty 50 000 zł”. Z obszernej listy wymienić tu można przykładowo:
Rozliczanie podatku VAT raz na 3 miesiące wymaga złożenia pliku JPK_V7K oraz płatności na konto bankowe właściwego urzędu skarbowego do 25. dnia miesiąca następującego po danym kwartale. Podatek VAT trzeba zatem opłacić w terminach do:
Jeśli ostateczny termin płatności przypada w święto lub weekend to podatek VAT trzeba opłacić najpóźniej w najbliższym dniu roboczym. Co ważne, nawet przy rozliczeniu kwartalnym nadal konieczne jest wysłanie każdego miesiąca pliku JPK_V7K zawierającego część ewidencyjną.
Zmiana sposobu rozliczeń podatku VAT z miesięcznego na kwartalne możliwa jest 4 razy w roku. Można ją zgłosić za pomocą aktualizacji formularza VAT-R w terminie do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który ma zostać złożona deklaracja kwartalna. Terminy prezentują się następująco:
Możliwość kwartalnego rozliczania podatku dochodowego i podatku VAT to wymierne korzyści dla przedsiębiorców. Wśród najbardziej popularnych wymienić można:
Wybór częstotliwości rozliczania podatków nie powinien być oderwany od innych aspektów związanych z prowadzeniem firmy tj. rodzaj i skala działalności gospodarczej. Dotyczy to szczególnie osób, które stawiają swoje pierwsze kroki w biznesie i nie posiadają jeszcze odpowiedniego doświadczenia i wiedzy, aby połączyć wszystkie elementy w spójną całość. W takich sytuacjach warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów z biura rachunkowego i podjąć w pełni świadomą decyzję.
Źródła: