Czynny podatnik VAT czy podatnik VAT zwolniony? Wbrew pozorom pytanie to zadają nie tylko osoby dopiero planujące założyć działalność gospodarczą. Sprawdź, w jakich sytuacjach musisz zostać czynnym podatnikiem VAT, a kiedy możesz podjąć tę decyzję dobrowolnie. Właściwy wybór może wyraźnie ułatwić Ci prowadzenie biznesu.
Biuro Księgowe Calculer, Marszałka Józefa Piłsudskiego 7/3, 43-300 Bielsko-Biała, 575314115
Sprawdź nasz cennik
Przed założeniem działalności gospodarczej wiele osób zastanawia się, czy prowadzenie firmy będzie wiązało się z koniecznością odprowadzania podatku VAT. Doniesienia o surowych karach związanych z nieprawidłowym rozliczaniem tej daniny mogą skutecznie zniechęcać do założenia własnego biznesu. W rzeczywistości nie każdy przedsiębiorca ma obowiązek rejestrowania się jako czynny podatnik VAT, a przestrzeganie obowiązujących zasad nie grozi sankcjami ze strony organów skarbowych. Ważną rolę ogrywa tu jednak wybór odpowiedniego biura rachunkowego i wsparcie doświadczonych księgowych.
Czynny podatnik VAT, potocznie zwany vatowcem, jest podmiotem wykonującym w ramach swojej działalności gospodarczej czynności zarejestrowane do VAT, który opłaca podatek od towarów i usług. Może być to m.in. osoba fizyczna wykonująca działalność gospodarczą, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. W określonych sytuacjach uzyskanie statusu czynnego podatnika VAT jest wyborem przedsiębiorcy, a w innych obowiązkiem wynikającym z obowiązujących przepisów.
VAT (ang. Value Added Tax) to powszechny podatek obrotowy od wartości dodanej. Danina ta doliczana jest do wartości netto podczas transakcji kupna-sprzedaży większości produktów i usług. |
Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług nie każdy przedsiębiorca może skorzystać ze zwolnienia z VAT. Obowiązek zarejestrowania się do VAT pojawia się w sytuacji, kiedy:
Nawet jeśli przedsiębiorca spełnia przesłanki pozwalające na zwolnienie obowiązku zarejestrowania się do VAT, to może on dobrowolnie zmienić decyzję w tej sprawie. Posiadanie statusu czynnego podatnika VAT może być bowiem dla firmy bardziej opłacalne. Wiąże się to m.in. z możliwością odliczenia podatku VAT od zakupów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Poza tym nie każdy kontrahent chce współpracować z firmą wystawiającą faktury, od których nie można odliczyć podatku od towarów i usług.
Zobowiązania z tytułu VAT są niezależne od zobowiązań wynikających z konieczności zapłaty podatku dochodowego PIT. |
Przy dobrowolnej rejestracji jako czynny podatnik VAT warto pamiętać, że oprócz wspomnianych wcześniej korzyści, krok ten oznacza również szereg dodatkowych obowiązków. Wśród najbardziej oczywistych wymienić można:
Status czynnego podatnika VAT zwiększa również prawdopodobieństwo kontroli ze strony organów skarbowych oraz może wiązać się z koniecznością składania wyjaśnień związanych z rozliczaniem podatku od towarów i usług. Dlatego przed podjęciem decyzji o rejestracji do VAT warto umówić się na konsultację w biurze rachunkowym i skorzystać ze wsparcia doświadczonego księgowego. Dotyczy to również przedsiębiorców, którzy zgodnie z literą prawa muszą płacić VAT i nie mają wyboru w tym zakresie.
UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ W NASZYM BIURZE
Aby zarejestrować się jako czynny podatnik VAT należy skorzystać z formularza VAT-R. Zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług znajduje się w tym miejscu. Czynność tę można przeprowadzić przez Internet, listownie lub podczas wizyty w urzędzie skarbowym.
Decydując się na ścieżkę elektroniczną formularz złożysz jako załącznik do wniosku o wpis lub zmianę wpisu w CEIDG na stronie Biznes.gov lub przez Portal Podatkowy. Formularz VAT-R może złożyć również przedsiębiorca, który korzystać będzie ze zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego. Przekroczenie limitu przychodów pozwalających na zwolnienie z VAT lub zmiana jakichkolwiek danych zawartych w zgłoszeniu wymaga ich niezwłocznej aktualizacji.
Rejestracja na potrzeby VAT powinna mieć miejsce przed dokonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług np. przed pierwszą sprzedażą towaru swoim kontrahentom. |
Co do zasady rejestracja do celów VAT jest bezpłatna, ale możesz skorzystać z dodatkowych opcji, które wymagają uiszczenia dodatkowych opłat. Jeśli chcesz dokonać rejestracji przez osobę trzecią to musisz zapłacić 17 zł za pełnomocnictwa szczególne PPS-1. Opłaty unikniesz, kiedy pełnomocnictwo udzielane jest mężowi, żonie, dzieciom, rodzicom, dziadkom, wnukom lub rodzeństwu. Jeśli potrzebujesz potwierdzenia rejestracji dla celów VAT to musisz liczyć się z opłatą skarbową w wysokości 170 zł.
Jeśli dane zgłoszone na druku VAT-R nie będą budzić żadnych wątpliwości urzędnika to zostaniesz zarejestrowanym podatnikiem VAT najwcześniej w dniu złożenia tego formularza. W szczególnych przypadkach urząd skarbowy może odmówić rejestracji. Może się to zdarzyć, kiedy:
Pamiętaj, że możesz sprawdzić m.in. status VAT swoich kontrahentów i numery ich rachunków bankowych w ogólnie dostępnym wykazie prowadzonym przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w poradniku: Co to jest biała lista podatników VAT i kogo dotyczy?