Przelew do urzędu skarbowego to z reguły czynność prosta, która nie wymaga dużego zaangażowania ze strony podatnika. Trzeba jednak pamiętać o zasadach związanych z realizacją tego typu płatności. Sprawdzamy, jak zrobić przelew podatkowy, ile kosztuje i czy można zlecić go przez Internet.
Biuro Rachunkowe Calculer Bielsko-Biała, Marszałka Józefa Piłsudskiego 7/3, 43-300 Bielsko-Biała, 575314115
Sprawdź nasz cennik
“Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”. Choć stwierdzenie to liczy już ponad 200 lat to wciąż znajduje odzwierciedlenie w teraźniejszości. Poprawne i terminowe rozliczanie się z urzędem skarbowym jest obowiązkiem każdego podatnika, a jakiekolwiek zaniechania w tym zakresie mogą prowadzić do kosztownych i uciążliwych konsekwencji. Tłumaczy to, dlaczego trzeba samodzielnie śledzić zmiany w przepisach podatkowych lub przekazać ten obowiązek specjalistom z biura rachunkowego.
Jeśli przelew do urzędu skarbowego związany jest z wpłatą podatku PIT, CIT lub VAT (z wyłączeniem karty podatkowej, VAT-14, VAT w imporcie) to należy przekazać go na numer tzw. mikrorachunku podatkowego. W taki sam sposób można regulować zobowiązania tytułem m.in. daniny solidarnościowej, podatku cukrowego, podatku od sprzedaży detalicznej lub opłaty od napojów alkoholowych w opakowaniach do 300 ml.
Mikrorachunek podatkowy to indywidualny 26-cyfrowy numer, który przypisany jest do każdego podatnika. Numer ten jest stały nawet w sytuacji, kiedy zmieni on miejsce zamieszkania, nazwisko czy urząd skarbowy.
Numer mikrorachunku podatkowego można zweryfikować na podstawie numeru PESEL (osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej) lub numeru NIP (przedsiębiorcy, podatnicy VAT, płatnicy składek). Aby to zrobić należy skorzystać z generatora, który dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Numer mikrorachunku podatkowego można również otrzymać w każdym urzędzie skarbowym po wcześniejszym okazaniu ważnego dokumentu tożsamości.
Zobowiązania z tytułu m.in. akcyzy, podatków lokalnych lub podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) należy wpłacać na odrębne rachunki bankowe, których numery dostępne są np. na stronach internetowych konkretnych urzędów skarbowych.
Wszystkie numery rachunków urzędów skarbowych wraz z objaśnieniami dotyczącymi sposobów wpłat znajdują się w elektronicznym wykazie prowadzonym przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). |
Kiedy podatnik dysponuje już swoim indywidualnym numerem mikrorachunku podatkowego lub odpowiednim numerem konta z wykazu KAS, to może zaoszczędzić sporo czasu i energii realizując przelew przez Internet. W tym celu musi zalogować się do bankowości elektronicznej lub mobilnej swojego banku, a następnie:
W zależności od banku formularze przelewów elektronicznych mogą się od siebie różnić — zarówno pod kątem nazewnictwa poszczególnych pól, jak i ich kolejności. Przykładowo w jednym banku można zlecić “przelew podatkowy”, a w innym “przelew do urzędu skarbowego”. Nie zmienia to jednak ogólnych zasad związanych ze skuteczną realizacją płatności na rachunek organu podatkowego.
Opłata za przelew podatkowy, zlecony przez bankowość internetową lub mobilną, zależy od oferty konkretnego banku. Często operacje te traktowane są jako standardowe przelewy internetowe i są bezpłatne. Informację na ten temat można zweryfikować w tabeli opłat i prowizji, która udostępniana jest przez każdy bank.
Osoby o bardziej tradycyjnym podejściu mogą zlecić przelew podatkowy w dowolnym urzędzie pocztowym. W tym celu należy wypełnić formularz wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu na rachunek bankowy organu podatkowego. Druk zawiera następujące pola:
Na druku znajduje się również miejsce na pieczęć urzędu pocztowego, datę i podpis wpłacającego oraz koszt realizacji usługi. Warto pamiętać, że wpłata na rzecz Krajowej Administracji Skarbowej dokonana lub zlecona w okienku pocztowym wiąże się z dodatkowym kosztem. Stawki prezentują się następująco:
Przelew podatkowy oferują wszystkie placówki i agencje pocztowe, a realizację usługi do kwoty 5.000 zł można zlecić również listonoszowi. |
Zasadniczo każdy podatnik w Polsce powinien posiadać przynajmniej jeden identyfikator podatkowy, jakim jest numer PESEL lub numer NIP. Może się jednak zdarzyć, że osoba zobowiązana do zapłaty podatku oczekuje na decyzję o przyznanie jednego z wymienionych identyfikatorów. W takim wariancie przelew należy zlecić na numer rachunku odpowiedniego urzędu skarbowego. Można go znaleźć w elektronicznym rejestrze prowadzonym przez KAS.
W formularzu przelewu trzeba podać dane z dokumentu tożsamości, żeby urząd skarbowy mógł skojarzyć wpłatę z konkretnym podatnikiem. Aby mieć pewność, że środki trafią na odpowiedni numer rachunku bankowego, a sama płatność zostanie zaksięgowana w terminie, warto skorzystać ze wsparcia profesjonalnych księgowych. Wybrane biura rachunkowe świadczą usługi zarówno na rzecz przedsiębiorców, jak i osób fizycznych.