Podatek Belki to temat budzący od lat dyskusje w sektorze oszczędności i inwestycji, a spekulacje odnośnie jego ewentualnej likwidacji nieraz przejawiały się w trakcie debat publicznych.
Niedawno otrzymaliśmy zapewnienie z ust ministra finansów Andrzeja Domańskiego dotyczące zmian w podatku Belki, które potwierdził wiceminister Neneman, ujawniając plany Ministerstwa Finansów.
Zastanawiasz się co to oznacza dla Ciebie? A może chcesz wiedzieć czym jest i ile wynosi podatek Belki? Wspólnymi siłami postaramy się znaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
Co to jest podatek Belki i ile wynosi?
Podatek Belki to nic innego jak podatek od dochodów kapitałowych. Został wprowadzony w 2002 roku przez ówczesnego ministra finansów Marka Belkę i początkowo dotyczył wypracowanych zysków z oszczędności od depozytów i lokat bankowych.
Dwa lata później jego zakres powiększono o zyski z inwestycji kapitałowych (fundusze inwestycyjne, sprzedaż papierów wartościowych etc.), a wysokość zmniejszono z 20 do 19 proc.
Podatek od zysków kapitałowych — czy nadejdzie jego likwidacja?
Dotychczas zdania na ten temat były mocno podzielone. Z jednej strony inwestorzy twierdzili, że taki ruch pozwoli na rozwój rynku kapitałowego w Polsce, z drugiej zaś wskazywano znaczącą rolę podatku w budżecie państwa.
Mimo stosunkowo regularnego przewijania się tematu likwidacji podatku Belki aktualnie znajdujemy się na etapie jego ewentualnej korekty, która może dotyczyć inwestycji kapitałowych do 100 tys. zł.
Ulga w podatku Belki
Bazując na zgromadzonych dotychczas informacjach, można spekulować, że kwota wolna od podatku będzie ogromnym wsparciem dla polskich inwestorów, gdyż jej wysokość może być wystarczająca do zwolnienia z podatku większości z nich.
Niestety na ten moment warunki, na jakich będzie można skorzystać z ulgi – nie są w całości ujawnione – co sprowadza całą dyskusję do teoretyzowania.
Jak podatek Belki wpływa na inwestycje i oszczędności?
Część potencjalnych inwestorów może się zniechęcić do rozpoczęcia przygody z inwestowaniem z uwagi na to, że niezależnie od wypracowanego zysku z oszczędności lub inwestycji kapitałowych należy zapłacić podatek.
Wprowadzenie kwoty wolnej od podatku Belki (nie mówiąc już o jego całkowitym zniesieniu) z pewnością zachęciłoby większą liczbę osób do zakładania kont oszczędnościowych oraz inwestowania w akcje czy też fundusze inwestycyjne.
Mimo wszystko temat jest na tyle zawiły i pełen wybrakowanych informacji, że nadal możemy jedynie teoretyzować o tym jak likwidacja lub modyfikacja podatku Belki mogłaby wpłynąć na inwestorów oraz budżet Państwa. Podjęcie tak istotnej decyzji wymaga dogłębnej analizy, a na jej efekty przyjdzie nam jeszcze poczekać.
JUŻ TERAZ SKONTAKTUJ SIĘ Z BIUREM RACHUNKOWYM CALCULER